Дамска мода, Макси мода, Мода и стил
Дамски блузи с дълъг ръкав, достъпна привилегия за всеки
Всяко модерно нещо се състои от много малки детайли. И понякога тези детайли играят ключова роля за това колко популярно и популярно ще бъде това или онова облекло. И понякога вашият статус в обществото и впечатлението, което правите, зависят от този елемент. Блузата с дълги ръкави има дълга и интересна история, която ни разказва как това или онова облекло е повлияло на нивото на позицията на човек в обществото.
Прародител на ръкава може да се счита за Византия. Оттук идват корените на този важен елемент както от мъжкото, така и от дамското облекло. Дълго време ръкавите са били просто обикновена част от всеки костюм, докато през 15-ти век не се превръщат в лукс. Точно по това време ръкавите стават подвижни. Те не са пришити към дрехите, а просто са завързани с връзки. По този начин можете лесно да промените имиджа си – да смените само една част от продукта, а свалянето им също беше много по-лесно. По това време дамските блузи са били бродирани със скъпоценни камъни, със златни или копринени конци, сега това не е просто парче плат, а произведение на изкуството. Цената им беше толкова висока, че ръкавите бяха дадени като знак на внимание или като знак за отличие. Специална награда за участника в състезанието бяха ръкавите, които бяха хвърлени на арената като подарък.
Днес всеки може да си купи блуза с дълги ръкави, но доскоро те се смятаха за знак за власт и богатство. Само привилегированите класове можеха да ходят в такива дрехи, а дължината често завършваше много по-ниско от китката. Това каза, че човек не трябва да работи с ръцете си, другите го правят вместо него.
Но запретните и къси ръкави говореха, че този човек е от по-нисша класа, често трябваше да ги навива, за да не се изцапа, изкарвайки прехраната си с тежък физически труд.
Съвременната мода, разбира се, не ни диктува толкова строги правила и ограничения – можем да закупим всякакви дамски блузи на едро. А фактът, че днес има огромно разнообразие от форми и модели, ни говори за свободното и демократично общество, в което живеем.