Блузи, Дамска мода, Мода и стил
Как да бъдем стилни? Основни елемента на стила
Чудили ли сте се някога какво означава да си „стилен“? Какво имат хората, приветствани като икони на стил? Може би дори сте се дразнили, че има хора, които обличат всичко, изглеждат фантастично, а вие някак си сте пропуснали това умение?
Имам добри новини – това не са магически трикове. Въпреки че звучи неромантично, мистериозното „усещане за стил“ идва от специфични елементи. За щастие повечето от тях зависят от нас. И въпреки че вроденият или развит през годините добър вкус, харизма, познаване на стилистични трикове или изключително пропорционална фигура със сигурност няма да навредят, има и няколко други ключови фактора, за които можем да се погрижим сами – и това ще бъде от полза не само за нашия стил , но и целия ни гардероб.
Откриването на вашия стил е по-скоро процес, в който се вглеждаме в себе си, а не отбелязваме следващите точки от списъка, но именно посочването на най-важните фактори ми се стори най-достъпната форма за представяне в поста. Има много повече, но това, което ще прочетете по-долу, са основите, необходими, за да изградите нещо повече върху тях.
Удовлетворение от себе си и външния си вид
Перфектно композирано облекло на някой, който не се чувства уверен в него, ще изглежда много по-зле от не толкова изпипано облекло на някой, който го носи с увереност и убеденост. Бих стигнал толкова далеч, че да кажа, че това, което носим, е по-малко важно от това как го носим.
внимание! За да сме доволни от начина, по който изглеждаме, не е нужно да имаме перфектна фигура или перфектни черти на лицето, каквото и да означава този идеал и съвършенство за нас. Цялото изкуство на положителното самозадоволяване е свързано с отношение към себе си и тялото си с уважение, което от една страна означава да се приемете и просто да се харесвате такива, каквито сте, а от друга страна да се грижите за себе си и своето благополучие. В много от случаите една стилна блуза ще добави нотка на удовлетвореност.
Лесно е да се каже, по-трудно е да се направи, особено ако сте в тийнейджърските си години или на двадесет години. Когато бях в гимназията и колежа, имах комплекси само с особено привлекателни приятелки, модели от списания или красиви актриси, предполагам, че днес с инстаграм тенденциите е много по-трудно.
Удобство, рядко споменавано в контекста на съображенията за стил
Тази точка е тясно свързана с предишната. Високите токчета, които залепват за пръстите ви, твърде тесните панталони, блузата, която все се изплъзва от раменете ви, никога няма да изглеждат стилно. В тази скандална категория вечерните рокли са лидер. По някаква причина за сватби, абитуриентски балове и други подобни поводи обичаме да избираме рокли, които може да изглеждат добре на закачалката, но просто не ни стават. Абсолютната класика тук са неподходящи или лошо изработени рокли без презрамки, които се спускат по бюста на носещия ги, принуждавайки ги да бъдат умерено елегантно повдигани на всеки половин минута.
Купувайте за себе си, тук и сега
Неспособността да се живее в настоящия момент е проклятието на много хора. Колко пъти сте купували рокля или панталон за вашето „бъдещо аз“ – по-слабо, по-мускулесто или загоряло, които никога не сте облекли? Поне няколко за мен. Още по-безсмислено е, че времената на празните рафтове на магазините са отминали завинаги и ако наистина отслабнем или напълнеем, ще можем да си купим подходящи ефирни блузи, поне толкова хубави, колкото тези, които са ни изкушавали преди. В такива моменти често се оказва, че неразположението ни в ултракъса пола не се дължи на наднорменото тегло, а на факта, че просто се чувстваме зле в такава кройка и никакво отслабване няма да промени това.
Много помага да се предположи, че няма преходни периоди. Животът продължава независимо от изкуствените разделения, които си поставяте. И ако сега не се отървете от навика да чакате завинаги, дори и да отслабнете, да завършите сесията, да се преместите в нов апартамент и така нататък, вероятно пак ще почувствате, че това не е добър момент за действие все пак винаги има нещо, което може да се подобри. Ако сега не се научите да се грижите за красотата в облеклото и обкръжението си, работете с това, което имате, тогава не разчитайте, че след достигане на „целта“ този навик ще се появи магически.
Истински стилните хора познават добре себе си и своите нужди
Те харчат пари за дрехи и аксесоари, които са в постоянна ротация. Домакинята, която не обича купоните, ще избере удобни плетени рокли и красиви пижами, адвокатът ще инвестира в красиво ушити ризи, фенът на уикенд пътувания с куче – добри трекинг обувки и топла, стилна парка, а любителът на танците – рокля с пайети. Дори най-красивите и скъпи брокатени токчета няма да ви придадат и грам стил, ако се окажат на някой рафт.
Да знаем в какво сме добри
Това е трудна категория, защото не говоря за безсмислено следване на насоките на ръководствата за силуети или цветове. Това са правила, които си струва да знаем, но личните ни предпочитания винаги трябва да са на първо място. В противен случай ще се окажем със скучен, схематичен гардероб, пълен с дрехи, които изобщо не са „наши“.
Всички тези съвети могат да ни помогнат да приспособим гардероба си така, че да извлечем максимума от нашия тип красота, но нашите собствени вкусове, интереси, вдъхновения и начин на живот трябва да бъдат основният решаващ фактор при избора на гардероб.
Конкретен пример – бих искала да имам в гардероба си палто тип халат в красив бежов цвят. Пренебрегвам препоръките на ръководствата за боди, които ме изпращат до магазина за едноредно палто с А-силует до ханша или коляното – подобни сладки момичешки кройки не са в моя стил и вероятно бих искал да плача всеки път, когато облека това перфектно мое палто. Когато намеря модел халат, който много ми харесва обаче, се съобразявам с факта, че дължината до глезена ме кара да се удавя в него и тъй като знам, че няма да искам винаги да нося токчета, за да компенсирам този ефект, просто го скъсете с няколко сантиметра при шивача. По-рано също се спирам на топъл, подобен на карамел нюанс на бежовото, който служи много по-добре на бледия ми тен от студеното бежово, което подчертава тъмните кръгове и вените под очите.
Тази подточка включва и възможността да се откажем от неща, които може да харесваме, но явно не са за нас и никакви модификации няма да ни накарат да изглеждаме добре в тях.
Старото правило на Коко Шанел да сваля един аксесоар, преди да излезе от къщата, наистина има смисъл. Най-лошото нещо, което можете да направите, за да изглеждате стилно, е да създадете впечатлението, че сте се постарали твърде много. Ако носим шапка, да се откажем от слънчевите очила, да не добавяме твърда прическа към ефектна рокля и високи токчета. Изкуствените нокти, удължените мигли и много силният грим може да изглеждат впечатляващо на снимки, но едва ли някой може да успее да ги носи стилно всеки ден. Всеки е различен, но аз съм отявлен фен на спестяването. Тогава дори малка промяна – повече боядисани мигли, добавяне на бижута, клъч вместо дамска чанта – прави голямо впечатление.
Последица
Противно на това, което често ни казват, стилът е изкуството да изваждаш, а не да добавяш, камо ли да умножаваш. Ако не сме усвоили основите, нямаме добре подреден гардероб, в който да се слепват отделни елементи, още един чифт обувки или друга ефектна рокля, която никога няма да облечем, няма да ни свърши никаква работа.
Ако имате собствена рецепта как да бъдете стилни, ще се радвам да прочета за нея – това е наистина увлекателна тема и наистина ми харесва да развалям магията. Освен това коментарите за най-стилните хора, които познавате, оставени под последната публикация за стила, бяха фантастични за четене – мисля, че вдъхновиха много хора.